مواد آموزشی

به بدن من احترام بگذارید!

کتابچه‌ی به بدن من احترام بگذارید که توسط سازمان نجات کودکان تدوین شده است حاوی توصیه‌هایی برای والدین و سرپرستان کودکان درباره‌‌ی چگونگی آغاز صحبت با آنها در ارتباط با مسائل جنسی در سنین مختلف است.

لک‌لکی در کار نیست!

کتاب لک لکی در کار نیست با زبانی ساده مسائل مربوط به تولید مثل و باروری، نحوه تولد، بلوغ، تفاوت جنس‌ها و تفاوت تماس‌ها و همچنین انواع خانواده را برای کودکان شرح می‌دهد. این کتاب که برای کودکان ۴ ساله و بزرگتر نوشته شده، می‌تواند پاسخگوی بسیاری از سوالات کودکان بوده و در جهت رشد سلامت و بهداشت آنها موثر واقع شود.

سه انتخاب

این فعالیت، تمرینی‌ست از کتاب راهنمای کُمپَس، آموزش حقوق بشر همراه با نوجوانان و جوانان که برای کمک به افراد به منظور درک چیستیِ مفهومِ گریختن ناگهانی از خانه و کاشانه طراحی شده است.

سردرگمیِ جنسیتی

تمرین «سردرگمیِ جنسیتی»، ترکیبی از بررسیِ تحلیلیِ مفاهیمی است که در بحث‌های مربوط به جنسیت به کار برده می‌شوند و تعمقی منتقدانه و بلاواسطه بر جنسیت خود است. این تمرین، به منظور کار با نوجوانان ۱۳سال به بالا و درک مفهوم جنسیت و ارتباط آن با خشونت‌های جنسیت‌محور طراحی شده است.

ایجاد محیطی بهینه در خانه برای کودکانِ اوتیسم

این مقاله سعی دارد تا با ارائه‌ی راهکارهای عملی، فضای زندگی کودکانِ اوتیسم را بهبود بخشیده و در نتیجه امکان تعامل و ارتباط آنها با دنیای بیرون را افزایش دهد.

آموزش مسائل جنسی به کودکان و نوجوانان

در این مقاله می‌خوانید: لزوم آموزش مسائل جنسی به کودکان و نوجوانان، منابع، محتوا و کارآمدی برنامه‌های آموزش مسائل جنسی، نقش پزشک اطفال در آموزش مسائل جنسی به کودکان و توصیه‌هایی برای پزشکان

طبقه‌بندی‌ها و تعابیر ‌اجتماعی کودکان از حس تعلق

هیچ کس با همدلی طبیعی برای درد و رنج انسان‌هایی که به گروه او تعلق ندارند زاده نمی‌شود. همدلی چیزی نیست که از لحظه تولد آن را داشته باشید. همدلی هدیه‌ای نیست که دریافت کنید. همدلی چیزی‌ است که باید برای به‌دست آوردنش سخت تلاش کنید، شاید تمام طول عمرتان را!

نخستین قدم‌ها: راهنمایی برای آموزش حقوق بشر

در حالت ایده‌آل، حقوق بشر باید بخشی از موضوعات درسی مدرسه و تجربه‌ی یادگیری دانش آموزان باشد. با این‌حال، به دلیل شرایط متفاوت هر کشور و منطقه، معلمان روش‌های متفاوتِ بسیاری را به کار برده‌اند تا حقوق بشر را در برنامه‌ی درسی مدرسه‌های خود بگنجانند.

آموزش جنسی برای جوانان دچار چالش های فیزیکی، هیجانی و ذهنی

والدین نگران این هستند که صحبت درباره رابطه جنسی ممکن است مشکل آفرین گردد. اما نیاز است که والدین، کودک را -صرف‌نظر از توانایی‌های وی- برای گسترش مهارت‌های زندگی یاری دهند.