موضوع توانایی‌ست!

این کتاب با مشارکت کودکان و برای کودکان تهیه شده است تا پیمان‌نامه‌ی حقوق افراد توان‌خواه را معرفی کند. در این کتاب توضیح می‌دهیم که این کنوانسیون چرا به‌وجود آمد و چگونه می‌تواند به احقاق حقوق افراد توان‌خواه کمک کند.

پیمان‌نامه‌ی حقوق کودک

پیمان‌نامه‌‌ی حقوق کودک سندی بین‌المللی‌ست که توسط بسیاری از کشورها تصویب و امضا شده است. مطلبی که در پی می‌آید پس از بررسی اجمالی سند مزبور و اشاره به ویژگی‌های اصلی آن، چگونگی وضعیت کودکان اروپا و سازمان‌های مربوطه را شرح داده و تصویری کلی از آن به دست می‌دهد.

دوستان خیالی

آیا تا به حال کودکتان را در حال صحبت با کسی که وجود ندارد دیده‌اید؟ یا تا به حال شنیده‌اید که از موجود یا فردی حرف بزند که شما نمی‌شناسیدش و ظاهرا فقط در خیال وی وجود دارد؟ احتمالا می‌دانید که به این پدیده، دوست خیالی کودکان می‌گویند. آیا این رفتار، غیرعادی و نگران کننده است؟ مقاله‌ی حاضر را بخوانید تا در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

خانواده‌های تحت پوششِ سیستم‌های خدمات رفاهی و سازمان رفاه کودکان

در گزارشی که توسط مرکز تحقیقات سازمان رفاه کودکان امریکا منتشر شد، شش خانواده که به طور هم‌زمان با سیستم‌ خدمات رفاهی و همچنین سازمان رفاهِ کودکان ارتباط داشتند، در بین سال‌های ۲۰۰۱-۱۹۹۹ مورد بررسی قرار گرفتند. متن حاضر، تاثیراتِ ارتباط با این دو سیستم بر زندگی خانواده‌های مزبور را مورد بررسی قرار داده است.

کار اجباری کودکان در خانه: بردگی مدرن

ر این مقاله می‌خوانید: کودکان کارگر خانگی چه کسانی هستند، چرا و چگونه به کارگران خانگی تبدیل می‌شوند، ارتباط این پدیده با قاچاق انسان و همچنین بردگی مدرن، عواقب کار اجباری کودکان درخانه و آسیب‌های فیزیکی و روانی آن

دستیابی به آموزش

نویسندگان مقاله‌ی حاضر بر این باور هستند که به منظور تامینِ جامع و کامل نیازهای دانش‌آموزان پناهنده، درک عمیق‌تری از تجربه‌ی تحصیلی آن‌ها به عنوان "یک پناهنده"‌ پیش از ورود به کشور جدید ضروری است. بر همین اساس آنها با نوجوانان پناهنده مصاحبه کرده و تجربیات‌شان را به اشتراک گذاشته‌اند.

سهم و نقشِ آموزش زبان مادری در اوایل دوران کودکی

مقاله حاضر به نقش آموزش زبان مادری در اوایل دوران کودکی می‌پردازد و مسائلِ مطرح شده، در شش قسمت مورد بررسی قرار می‌گیرند: پیشینه زبان در نیجریه، اسناد مربوط به سیاست‌‌های زبانی در نیجریه، نظریه‌های زبان و رشد، بیان مسئله و استدلال، نمونه‌های موفقیت و شکست زبان مادری در کشورها، و پیشنهاداتی برای آینده.

حمایت از کودکان کم‌توان در برابر خشونت در پروژه‌های توانبخشیِ جامعه‌محور

در این مقاله می‌خوانید: حمایت از کودکان کم‌توان در برابر خشونت، قانونگذاری و تضمین دسترسی این کودکان به عدالت، پروژه‌های توانبخشی جامعه‌محور و حمایت از کودک، توسعه [برنامه‌های] توانبخشی جامعه‌محور و سیاست‌‌های مربوطه، حمایت از کودکان کم‌توان در برابر خشونت در داخل اجتماعات محلی

مخاطرات، انعطاف‌‌پذیری و توانایی کنار آمدن کودکان درشرایط حاد - بخش دوم

در این مقاله می‌خوانید: دلایل اجتماعی و سیاسی موثر در مخاطرات و انعطاف‌پذیری، تاثیرات اجتماعیِ ناملایمات، ناملایمات دوران کودکی، تجربیات کودکان، کودکان به عنوان کنشگران اجتماعی.

مخاطرات، انعطاف‌‌پذیری و توانایی کنار آمدن کودکان درشرایط حاد - بخش اول

در این مقاله می‌خوانید: رفاه کودکان و چالش‌های بر سر راه، رشد کودک، بررسی مفهوم مخاطرات وانعطاف‌پذیری در متون علمی، سازوکارهای اصلی مخاطره و انعطاف‌پذیری، همچنین کاستی‌ها و محدودیت‌های تحقیقات موجود.

آموزش مسائل جنسی به کودکان و نوجوانان

در این مقاله می‌خوانید: لزوم آموزش مسائل جنسی به کودکان و نوجوانان، منابع، محتوا و کارآمدی برنامه‌های آموزش مسائل جنسی، نقش پزشک اطفال در آموزش مسائل جنسی به کودکان و توصیه‌هایی برای پزشکان

طبقه‌بندی‌ها و تعابیر ‌اجتماعی کودکان از حس تعلق

هیچ کس با همدلی طبیعی برای درد و رنج انسان‌هایی که به گروه او تعلق ندارند زاده نمی‌شود. همدلی چیزی نیست که از لحظه تولد آن را داشته باشید. همدلی هدیه‌ای نیست که دریافت کنید. همدلی چیزی‌ است که باید برای به‌دست آوردنش سخت تلاش کنید، شاید تمام طول عمرتان را!

بررسی‌ نقش عوامل فرهنگی‌ در افشاگری سوء استفاده‌ی جنسی‌ از کودک - بخش دوم

اگرچه که هیچ کدام از مذاهب رایج، از سوءاستفادهی جنسی علیه کودکان دفاع نمیکنند اما طیف گستردهای از هنجارها و انتظارات مذهبی ممکن است افشاگری را با مشکل مواجه کند.

بررسی‌ نقش عوامل فرهنگی‌ در افشاگری سوء استفاده‌ی جنسی‌ از کودک - بخش اول

برملا شدن سوء استفاده‌ي جنسي از کودک اتفاقي‌ پيچيده و عموما به تاخير افتاده است، که با بهبودِ طولاني‌ مدت از عوارضِ ناشي از آن رابطه‌ي مستقيم دارد. سوء استفاده‌ي جنسي در بيشتر فرهنگ‌ها وجود دارد و عموما در سکوت ناديده گرفته مي‌شود...

سه موضوع اصلی در تفسیر غربی از دوران کودکی

فیلیپ آریس استدلال کرده که دوران کودکی اروپایی تأویلی ویژه و مدرن و تابع عوامل اجتماعی و تاریخی خاصی در اروپا است. اگرچه، انتقادات وارده به استدلال وی نشان می دهد که تئوری او تنها نظریه‌ی حول ایده‌های مربوط به دوران کودکی نیست.